Ev dekorasyonu dendiğinde hemen aklınıza padişah koltukları geliyorsa dikkat! Siz de her gördüğünüzden etkileniyorsunuz demektir. Evinizi dekore ederken minimalist bir tarzı benimsemeye karar verirseniz bu yazının devamını okumanızı öneririm.

Minimalist bir tarza sahip olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken evinizdeki evinizdeki bütün fazlalıklardan kurtulmak. Geniş ve ferahlık üzerine kurulu bu tarz son zamanlarda hızlı bir yükselişe geçmiş durumda. Açık ve ferah bir alan yaratmak için olabildiğince az eşya ve aksesuar kullanılarak mekanın tasarlanması gerekir.

Minimalist tarzın ana renginin beyaz olduğunu söyleyebiliriz. Gözleri yormayan ve sakinleştirici etkisi olan renkler sıklıkla bu tarz iç tasarımlarında kullanılır. Yerlerin döşemesi de minimalistler için önemlidir. Damalı ve fazla süslü döşemeler bu tarza uygun değildir.

Aksesuar olarak -küçük bir saksıda- bitki seçebilirsiniz. İkiden fazla aksesuar kullanmak yine minimalistlerin hoşuna gitmeyecektir. Pastel tonlar tercih edilerek şatafattan uzak durabilirsiniz. Minimal tarzda döşenen evler hem çok düzenli bir görünüme, hem de ruhu dinlendiren mistik bir havaya sahip.

23-04-09 M 001

Eğer sadelikten hoşlanıyorsanız minimalizme kendinizi yakın hissedebilirsiniz. Evinizin boyutu da küçük ise minimalist tarzda döşemek size fazlasıyla alan açacaktır. Eşyaların da birer ruhu olduğunu düşünürsek, fazla eşyalı evlerde bir ruh karmaşası olduğunu fark ederiz. Kendi ruhumuzda bir karmaşa olduğunda yoga yaparak arınabilirken, evimizdeki karmaşadan ancak fazlalıklardan kurtulup minimalizme sarılarak arınabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir